Derviş

Dervişim deyip de dergâha geldin, bu yazıları okudun. . Nefsini kapıda bırakabildin mi?  Burada tutunabileceğin çengeller yok.  Burada, senin karşında duran, senden başka kimse yok…

Gelmeye, okumaya devam et de farkına var…

Kesret âlemi, parçalanma âlemidir.  Tevhit âlemi parçaların bütünleşmesidir.

Muhabbet

Sevgiden daha yakın bir yakınlıktır muhabbet dediğimiz.  Sevgi de iki kişi arasındadır.  Muhabbette ikilik yok, tek bir oluş vardır…

Ders

İster soğuk algınlığına yakalanmış ol, ister uçak kazasına kurban gitmiş ol… Bir insanın başına gelen olaylar onun psikolojisinin ve benlik durumlarının maddeleşmesidir…  Yani kendi okulundan (bu okuldan?) alması gereken derslerdir.

İnsan, hastalanmadıkça sağlığının kıymetini bilmez. Hastaların halinden de anlamaz…  Hastalıklar, insanı yumuşatır.  Nobranlığını alır.  Varlığı elinden alınan insan, böbürlenme halinden tevazu haline döner, yumuşar.

Ölüm

Bir bakıma ölüm, temsilidir.  Yani senin dışındaki bütün ölümler temsilidir.   Senin ölümün de diğerleri için temsilidir.  Hakiki bir varlık olduğunu idrak eden insan saklanamaz, ne kadar çalışsa da…

Ölüm, cüzü külle bağlayan bir bağdır.

Gerçek

İnsanlar nasiplerini alabilseler daha samimi ve daha özgür olacaklar; zamanla yalanlarının farkına varacak ve gerçeği bulacaklar.  Varoluşun her bir katı arasında saklı duran şeyler; yalan, kibir, önyargı, ırkçılık ve nefrettir. Dünyanın tüm kötülüklerinin gerçek nedenleridir bunlar.  Ve egoizmi örtüp gizlerler.

İster iyi ister kötü olsun, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış; kişinin karşılaştıklarının hiçbiri gerçeklik değildir.  Kendi yansımasıdır.  Yani izafiliktir.  Herkes kendinde neyi ekerse onu biçer.

Herkes iman sahibidir.  Ama herkesin imanı kendi izafi görüşü doğrultusundadır.  İnsanoğlu, imanın yönünü bir milim oynatacak kapasiteye sahip olabilseydi; inançlarının gücünü ölüm yerine yaşama yönlendirebilseydi, yaşadığı dünyadaki tüm dağları yerinden oynatabilirdi.

Düşün…

Bir anlık düşünme, bin yıllık korkudan hâsıl olan ibadete bedeldir.   Düşünceler her düzeyde daima yaratıcıdır.

Senden hareket, benden bereket der Allah. O’nu unutmamak şartı ile verilen her türlü emeğin karşılığını hemen verir.

Narsis, sudaki gölgesine âşık olup onu kucaklamak için atladığında, kendi gölgesinde boğulurmuş…

Cennet

Kendi ellerinle yarattığın şey seni nefessiz bıraktığı sürece sen yaratanken yaratılan, düşleyenken düşlenen ve efendiyken köle haline gelensindir.  Cennetten çıkmak, kendinden çıkmaktır. Dolayısı ile ‘ben’ iken, ‘sen’ ve ‘ben’ olmaktır.

Bağımlılık

Dünyaya bağımlı kalanlar, varoluşun en alt düzeylerinde ökseye tutulur kalırlar…  Fark edeceksin ki dünya, sen kendi içinde aksini düşünme vizyonunu genişlettiğin zaman, küçülür.

Dünya için üzülmek, dünyada yaşam sürdürmeye çalışan kalbe zulümdür.  Ölüm için üzülmek ile aynıdır.

Dünyada güvenilir bir şey var mı?

Yok…

Hata

İnsanın yaradılışında vardır.  Hatadan maksat, ders almak, nasiptar olmaktır.  Aynı hataya devam etmek, gelişmeyi önler.  Cahilce bir ömür sürülür.  Ziyanlıktır.

Stres

Orta derecede stres iyidir.  İnsanın performans yanını gösterir. Diri tutar.

Sır

Sabır, seni hayırlı sonuca ulaştırır.  Adem için yatılan bu gök kubbenin vazifesi bittiği zaman, Ademin de sırrı çözülecektir.